اختلال شخصیت نمایشی

اختلال شخصیت نمایشی چیست؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

حتماً تا به حال اسم اختلال شخصیت نمایشی یا هیستریونیک را شنیده اید، در این مقاله قصد داریم که در رابطه با این اختلال اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم:

اختلال شخصیت نمایشی یا Histrionic Personality Disorder (HPD) از بین سه دسته اصلی اختلالات در دسته B قرار دارد که مشخصه اصلی این دسته هیجانی بودن نمایشی و عدم ثبات است افرادی که به این اختلال روانی مبتلا هستند تمام هدف و انگیزه شان دریافت توجه از اطرافیان است و برای رسیدن به این توجه دست به هر کاری می زنند و اگر در این زمینه ناکام شوند و مرکز توجه قرار نگیرند رفتارهای پرخاشگرانه از خود نشان می دهند یا گریه میکنند و اطرافیان را تا جایی که در توان شان باشد ملامت می‌کنند یا حتی ممکن است برای دریافت این توجه دست به خودکشی های نمایشی بزنند و اگر باز هم نتوانند آن توجه لازم را دریافت کنند دچار افسردگی و سرخوردگی می شوند، دنیا برایشان جهنم خواهد شد و استرس وجودشان را فرا خواهد گرفت در نتیجه این افراد دائم نیازمند و وابسته به دیگران هستند تا حال درونی خود را در کوتاه مدت تسکین دهند زیرا تائید دیگران همان عزت نفس نداشته آنان است و خودباوری شان را تقویت می کند.


ازدواج با افراد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی

این افراد برخلاف رفتارهای افراطی که دارند نمی‌توانند دلبستگی عمیقی داشته باشند معمولاً روابطی که آغاز می‌کنند پرشور و بسیار هیجانی است اما تمامی این رفتارها سطحی است و در عمق وجود این افراد عشقی اصیل وجود ندارد. این افراد به سرعت وارد رابطه می‌شوند اما بعد از مدتی از آن فرد خسته شده و دنبال فرد جدیدی می‌گردند و فکری که دارند این است که این آدم قدر من را نمی داند چون خود را بسیار بالا و والا می‌دانند، این فرد می تواند امروز عاشق و فردا فارغ باشد و معمولاً در ابراز احساساتش بسیار اغراق می‌کند که این هم برای دریافت توجه است
اگر در اوایل رابطه هستید فکر می کنید فرد بسیار عالی و رمانتیک خود را برای ازدواج پیدا کرده اید و توجه های بسیار زیاد و حرف های بسیار عاشقانه و افراطی از پارتنر خود می شنوید و مسرور از انتخاب این فرد هستید، قبل از ازدواج با شخصیت نمایشی کمی تأمل کنید زیرا می‌تواند تمامی این اتفاق ها صحنه هایی از نمایشی باشد که شما نیز یکی از بازیگران آن هستید.

روابط جنسی افراد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی

یکی از مهمترین خصایص افراد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی مسائل جنسی افراطی آنان است زیرا بسیار اغواگر هستند دائماً سعی می‌کنند افرادی که جنس مخالفشان هستند را با رفتارهای اغواگرانه و جنسی در دام بیندازند بسیار عشوه گر و لاس زن هستند معمولاً پوشش های نامتعارف دارند تا توجه افراد را به خود جلب کنند خنده های غیرطبیعی و هیستریونیک از جمله رفتارهای نمایشی آنان است.

به طور خلاصه همانطور که از اسمش پیداست این افراد دائم در حال برگزاری یک نمایش هستند.

شیوع

شیوع اختلال شخصیت نمایشی در زنان بیشتر از مردان است یکی از دلایل اینکه در زنان بیشتر شیوع دارد می تواند این باشد که زنان بیشتر از مردان برای درمان مراجعه می‌کنند و به دنبال درمان خود هستند بنابراین تعداد بیشتری از آن را برای سرشماری در دسترس داریم.
این اختلال اواخر نوجوانی و اوایل جوانی پررنگ می‌شود هر چه سن بالاتر می‌رود از شدت اختلال کاسته می شود زیرا افراد انرژی و توانایی قبل را نخواهند داشت. برای اینکه بتوانیم تشخیص قطعی بگذاریم فرد حداقل باید ۱۸ سال سن داشته باشد.

مکانیسم دفاعی

یکی از ویژگی‌های بارز این اختلال استفاده از دفاع دوپاره سازی است که به واسطه این دفاع همه امور و افراد را سیاه و سفید یا منفی و مثبت می بینند یک فرد یا یک چیز را بسیار پاک و سفید و عاری از هرگونه ویژگی منفی می بینند و او را بسیار بالا می‌برند اما با کوچکترین اتفاقی همان شخص یا همان چیز را سیاه سیاه و عاری از هر ویژگی مثبت می بینند و نمی توانند جانب و تعادل را حفظ نمایند.

سبب شناسی

یکی از دلایل مهم، مباحث ارثی و وراثتی است. بنابراین اگر والدین فرد یا یکی از نزدیکان به این اختلال مبتلا باشند درصد درگیری بیشتر خواهد شد و اگر محیط و بستر هم در طی رشد فراهم باشد احتمال ابتلاء بسیار بسیار بیشتر خواهد شد.

یکی از عوامل محیطی در طی رشد پدر و مادر یا همان مراقبت اولیه ناسازگار یا آسیب رسان کودک هستند که مثلاً یکی از رفتارهایی که نشان می دهند این است که در مقابل هر خطایی که کودک انجام می‌دهد والدین به هیچ عنوان انتقاد یا سرزنش ای ندارند و کودک در مقابل اشتباهات خود هیچ چیز منفی دریافت نمی کند و این برای کودک دوگانگی به وجود می آورد و فرق بین رفتارهای درست و غلط را تشخیص نخواهد داد.
والدین با توجه افراطی و تشویق های غیرمتعارف این بستر را برای فرد فراهم می کند دلایل بسیاری برای ابتلا وجود دارد که این یک نمونه رایج آن بود یکی دیگر از دلایل می‌تواند آزار جنسی در کودکی باشد.

تست های شخصیت

تست اختلال شخصیت mmpi و میلون تست های بسیار رایج و مناسبی هستند که می‌توان با انجام این تست ها توسط یک متخصص از وجود این اختلال و سایر اختلالات شخصیت در خود و اطرافیان مطلع شد.

تفاوت اختلال شخصیت نمایشی با اختلال شخصیت خودشیفته و اختلال شخصیت مرزی

تشخیص افتراقی اختلال شخصیت نمایشی با سایر اختلالات شخصیت مانند مرزی و خودشیفته مسئله حائز اهمیتی است زیرا می توانند همپوشی بسیاری داشته باشند یک تفاوت مهم با اختلال شخصیت های مرزی در این مسئله است که اختلال شخصیت های مرزی پرخاشگری های بیشتر و خودکشی و خودزنی های جدی دارند و احساساتشان پایدارتر و عمیق‌تر است این افراد معمولاً خود را بد می دانند اما افراد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی بدی را در بیرون از خود می‌دانند.

تفاوت اختلال شخصیت نمایشی و خودشیفته

این دو اختلال همپوشانی بسیاری با یکدیگر دارند اما یک تفاوت اصلی مهم برای تشخیص این است که فرد خودشیفته برخلاف فرد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی برایش مهم است که همراه با جلب توجهی که دارد افراد او را تحسین نیز بکنند و به هر قیمتی جلب توجه نمی کنند.


کلیه حقوق برای روانشناس خوب محفوظ است.